Hledání
Archiv
Další články z rubriky
Kontakt

Žádost na Finanční úřad

Od Prochyho mi přišla perla o tom, jak to vypadá když vesničan píše dopis na Finanční úřad. No zajímalo by mě jak to celé dopadlo ...
Blíží se čas podávání daňových přiznání. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na dopis (a po chvíli hledání jej také nalezl), který dostala jedna má příbuzná, coby pracovnice Finančního úřadu jednoho jihomoravského okresního města po té, co pisateli původem z moravského "Horňácka" zaslala platební výměr na zaplacení pokuty. Pisatel ji sice žádal, aby jej po přečtení zničila, ale protože ta jej považovala z literárního hlediska za skutečnou perlu, začernila jeho příjmení a adresu a půjčila mi ho. Dopis pochází z roku 1994, internet ještě moc u nás nefungoval, tak se k jeho zveřejnění dostávám až nyní. Dopis jsem přepsal a snažil jsem se dodržet i občasné pravopisné chybky. Za nepřesnosti proti originálu se autorovi i čtenářům hluboce omlouvám.

13.7.1994

Vážená paní

Zdravím Vás co nej nejvíce.

Jsem Jeňa XYZ a su Vašim velikym dlužníkem. Já mám platit velikú pokutu finančnímu úřadu za dopravní přestupek. Dělá to patnást tisíc a eště potom sto padesát korun za státní výlohy.

O to zaplacení by nešlo ale je pro mňa veliká otázka, gde ty peníze vzít. Došla ně už aj Vaša upomínka. Su s toho celý nešťastný. Já už sem mňál na to našetřených šest tisíc enomže sem býl včíl na čundru. A tam sem to skoro všecko prolujdačil. Stejnak já nejsu schopný tolikých peňez pozháňat bjehem tak krátkej doby. A tož sa na Vás obracám s veliků prosbů. Prosím Vás gdyš to bude možné a já si myslím že ano aby ste mně nedělali tů eksekuci lebo by mňa to dovédlo na kraj býdy a žebroty. Namísto toho mám takový nápad, že by sem to splatil mňesíčně po tisícikoruně. Tak bych Vás chtěl požádat dybyste ně poslali 15 složenek a já by sem každý měsíc jednu poslál na finanční úřad. Já vím, že sem to mňál udělat dávno enom že sem býl tolik zadlužený že sem stejně na to nemňál. Zatým sem tam poslal enom tych sto padesát korun at tam aspoň neco je no a ty další bych byl už schopný posílat až včíl. Masná to pokuta jak sviňa. Ten do to vymyslél toš bych mu to také dál zaplatit. Enom zazeleňá balónek a už tolikých peňez do luftu. Ale to nevadí. Peníze budú a my nebudem.

Tak teda neco s tym zkuste udělat. Udělejte neco pro zvířata. Zkuste ně poslat ty složenky a já věřím, že to nejak zgůláme a že to dobře dopadne. Navíc Vás prosím, že dyž ně budete neco posílat tak ně na adresu nepište "Jan" ale "Jéňa" anebo aspoň ročník 1968 protože nás je v baráku víc tak at dostane to ten pravý a néni z toho nejaké peklo. Ináč ně odpusťte můj škrabopis lebo je to jak dyby psál náš kocůřisko a až to přečtete tož to zničte abí to nigdo neviděl Určitě Vám to dalo zabrat.

Moc Vám děkuju a s pozdravem

Lepší napitý jak zabitý

se těším na Vaši odpověď a řeknime tomu spolu práci

 

Jeňa

Zadost na financnim urade Zadost na financnim urade Zadost na financnim urade

Lopo

Zábava | datum13.03.04 | 3806x | Poslat e-mailem

... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu