Diskuse
Hledání

Nepřihlášený uživatel

Diskuze:Básničky s hvězdičkou 

Jméno: e-mail:
Nadpis příspěvku:
Vlastní text:Používat HTML?


Re: Nicméně... (Svetlunka, 20.02.05 19:55)

basnik je podle me ten, kdo tvori poesii... a na tom, ze je basnik, se shodnou umelci i kritici... proste se na to divam paradigmaticky

MikMik, netrap ji ;-) (Lopo, 20.02.05 19:19)

Rad bych se take zapojil, protoze cast zodpovednosti je i na me. Je pravda, ze basnicky jsem dostal ja a po svoleni jsem se rozhodl, ze je tu i vyvesim...
BTW: Jsou zde i lide, kterym se libi. :o)

Nicméně... (Mikuláš, 20.02.05 17:44)

...kdo je podle tebe básník?

Re: Publikypubliky. (Svetlunka, 20.02.05 16:27)

Nevidim rozpor mezi tim, ze pisu pro sebe a tim, ze to muzou videt ostatni. Dulezite je to, z jakeho duvodu to pisu. A ja to nepisu primarne proto, aby to nekdo cetl, ale protoze mi to slouzi jako ventil. A jestli to nekdo chce cist, tak at si to precte. A jestli to nekdo chce kritizovat, tak at to kritizuje  (kritiku si rada prectu, i kdyz s ni ne vzdy souhlasim...)

A ta polemika o basnikovi je o nicem, protoze se k zaveru stejne nedoberem. Zalezi na uhlu pohledu... tech definic je proste vic.

Publikypubliky. (Mikuláš, 20.02.05 15:24)

Netvrdím, že se "to" pro publikování nehodí. Jen jsem větřil rozpor mezi tvým tvrzením, že píšeš pro sebe a tím, že jsme se všichni už kolikrát k tvým textům poměrně veřejně dostali. Oboje má svoje výhody a nevýhody, s ketrými je potřeba počítat. Na to jsem chtěl upozornit. Nic víc, nic míň.

Novináře nechme plavat...
Nicméně - kdo je podle tebe básník? Člověk, co se živí psaním peosie? Takoví už dlouho nejsou. Člověk, kterého jeho okolí, kritici a teoretici především, za básníka považuje? V tom případě byl třeba takový William Blake básníkem až zatrechtile dlouho po své smrti, ani Mácha to například neměl jednoduché. Člověk, který básně publikuje? Vítej do klubu... ;)

"Arguing on the internet is like running in the Special Olympics..."

Re: Žbrblyžbrbly... (Svetlunka, 20.02.05 14:53)

chapu... tak ja si budu dal psat pro sebe radsi to publikovat nebudu, kdyz se to pro publikovani nehodi... jo a publicista je taky novinar... zurnalisticke texty se deli na zpavodajske a publicisticke... a zurnalista = novinar (neco malo o tom vim )

Žbrblyžbrbly... (Mikuláš, 20.02.05 14:02)

Inu, je rozdíl psát pro sebe a veřejně publikovat. Publikací se holt chtěnechtě vystavuješ reflexi, kritice a hodnocení... pročež moje hodnocení je takové, že máš verše zbytečně kostrbaté a rytmicky neučesané. A že je to podle mého škoda a jistě by se s tím dalo něco dělat. Nic víc ;)

Moje osobní definice básníka je zcela jiná než ta, kterou se tu oháním - snažím se nějak trefit, jak se to slovo běžně používá nebo může používat. Nejde o naše definice ale o běžný úzus.
Novinář je povolání. Ale publicista... ;)

Re: Jistě... (Svetlunka, 20.02.05 12:51)

To autorstvi bych si ani odparat nenechala... ty blbinky nejsou sice buhvico, ale jsou moje.

S tim rytmem, no dalo by se s tim neco delat, ale ja ty blbustky pisu v prve rade pro sebe a pisu to jak to ze me leze. Kdyz se zacnu vic hrabat v te formalni strance, tak uz mi to prijde takove umele... Proste kdyz mam chut psat, tak pisu... nekdy se k tomu vratim a treba to trosku upravim... ale to delam nerada (a neni to jen lenosti).

No a zbytek nasi diskuse se toci kolem rozdilne definice pojmu basnik. V tom se nejspis neshodnem, ale uznavam, ze obe jsou mozne. I kdyz ta tvoje mi prijde jen suse racionalni. Copak kdyz nekdo spatla nejaky text a otiskne ho v novinach, muze byt povazovan hned za novinare? Asi tezko...

Jistě... (Mikuláš, 20.02.05 12:17)

...v básni by každé sovo mělo bý významotvorné a zas tak libovolně s nimi žonglovat by nemělo být lze. Samozřejmě, že text teď působí jinak - ostatně podle mého hlavně z důvodu změny rytmu - ale na tebe především proto, že už není "tvůj". Můžeme hodit otázku do pléna: kolik lidí máp ocit, že došlo k nějakým zásadním sémantickým posunům?

Chtěl jsem jenom ukázat, jak relativně malé změny (i když v kontextu básnického textu je i malá změna velká) mohou křepce přičísnout metrum básně. A že by stačilo při tvorbě trochu víc hlídat předložky, spojky, zájmena a jiná drobnoslova, aby se mohl výsledek honosit rytmem dle tvého uvážení. Většinou se totiž pozná, když někdo narušuje rytmus záměrně a když je někdo prostě líný...

Ohó, dámo, na tom, co je a není umění, se kritici a teoretici obvykle shodnou nejdřív po smrti autora. Intesnsivní přechod mezi uměním a ne-uměním je dost široký prostor a jistojistě se v množině "umění" nacházejí jenom věci hluboce prověřené časem. Radosť by nám k tomu možná mohl přidat pár postřehů...
Na druhou stranu, pokud se oprostíme od současného, znehodnoceného, významu slova umění a vrátíme se ke kořeni slova - "umět", k umění ve smyslu řeckého techné (jsem líný hledat alfabetu), nezbyte než přiznat, že ty tvoje, jak říkáš "blbinky", nejsou umění v tom smyslu, že působí poněkud neuměle.
Což ovšem kdekterý naivista také a jak se po nich dneska galerie olizují...
Autorství ti nikdo neodpáře (právně vztao ani ty sama), z čistě formálního hlediska se jedná o básně, takže jsi minimálně "autorka básnických textů", v obvyklém diskursu tedy básník. A vymalováno... ;)

Re: Nu... (Svetlunka, 20.02.05 11:18)

Protivny dedek? Mozna... ale uznavam ze mas v necem pravdu. Nemuzu si pomoct, ale to jak si prehazel ta moje slovicka... uz to na me pusobi jinak... nemam z toho ten samy pocit...

A s tim basnikem... to ze neco uverejnim, neznamena ze sem basnik. Tak jako ve vede urcuje co je veda vedecke paradigma, tak podobne je to v jakemkoli umeni. Pokud se umelci a kritici shodnou, ze neco umeni je, tak to umeni je... a myslim ze se oba shodnem na tom, ze ty moje blbinky umenim nejsou, ne? A nic na tom nezmeni, ze je poustim do sveta. 

<< novější reakce           starší reakce >>
... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu