Diskuse
Hledání

Nepřihlášený uživatel

Diskuze:Básničky s hvězdičkou 

Jméno: e-mail:
Nadpis příspěvku:
Vlastní text:Používat HTML?


Jistě... (Mikuláš, 20.02.05 12:17)

...v básni by každé sovo mělo bý významotvorné a zas tak libovolně s nimi žonglovat by nemělo být lze. Samozřejmě, že text teď působí jinak - ostatně podle mého hlavně z důvodu změny rytmu - ale na tebe především proto, že už není "tvůj". Můžeme hodit otázku do pléna: kolik lidí máp ocit, že došlo k nějakým zásadním sémantickým posunům?

Chtěl jsem jenom ukázat, jak relativně malé změny (i když v kontextu básnického textu je i malá změna velká) mohou křepce přičísnout metrum básně. A že by stačilo při tvorbě trochu víc hlídat předložky, spojky, zájmena a jiná drobnoslova, aby se mohl výsledek honosit rytmem dle tvého uvážení. Většinou se totiž pozná, když někdo narušuje rytmus záměrně a když je někdo prostě líný...

Ohó, dámo, na tom, co je a není umění, se kritici a teoretici obvykle shodnou nejdřív po smrti autora. Intesnsivní přechod mezi uměním a ne-uměním je dost široký prostor a jistojistě se v množině "umění" nacházejí jenom věci hluboce prověřené časem. Radosť by nám k tomu možná mohl přidat pár postřehů...
Na druhou stranu, pokud se oprostíme od současného, znehodnoceného, významu slova umění a vrátíme se ke kořeni slova - "umět", k umění ve smyslu řeckého techné (jsem líný hledat alfabetu), nezbyte než přiznat, že ty tvoje, jak říkáš "blbinky", nejsou umění v tom smyslu, že působí poněkud neuměle.
Což ovšem kdekterý naivista také a jak se po nich dneska galerie olizují...
Autorství ti nikdo neodpáře (právně vztao ani ty sama), z čistě formálního hlediska se jedná o básně, takže jsi minimálně "autorka básnických textů", v obvyklém diskursu tedy básník. A vymalováno... ;)

... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu