Diskuse
Hledání

Nepřihlášený uživatel

Diskuze:Pravda 2003 - kritika 

Jméno: e-mail:
Nadpis příspěvku:
Vlastní text:Používat HTML?


Pár postřehů... (Xirkan, 14.09.03 01:25)

Ačkoliv to tady na můj vkus trochu moc vře, přidám také pár postřehů. Přinejmenším částečně jsem jako org byl na všech Pravdách, ovšem nikdy jsem se (bohužel?) nepodílel na jejich přípravě, takže mám relativně nestranný pohled.
Co mě na letošní Pravdě zaujalo, byla IMHO fakt dobrá příprava. Předem byly hotové i věci, které se dřív dělaly na místě. I tak se sice párkrát brífink dost nezdravě protáhl, nicméně některé věci se prostě předem vyřešit nedají.
Časové skluzy?? Ty jsou přece všude... Teorie je hezká věc, ale v praxi nic nejde přesně tak, jak mělo. Navíc mi připadá, že největší skluz byl způsoben deštěm v noci, takže se noční quest musel hrát ráno, a pak už to prostě jen rostlo. Opravdu těžko lze někoho vinit za nepřízeň počasí v nevhodnou chvíli a za to, že hráči nechtěli do toho deště jít. Pokud vím, tak organizátoři by bývali šli.
A noční questy? No...většina (snad až na jeden) jich nevyžadovala až tak moc organizátorů, takže ti, kdo to potřebovali, se vyspat mohli, popřípadě se to dalo střídat. Pokud jde o účast - noční quest pro hodně lidí je každopádně komplikace. Představte si například, kdyby se v sobotu rozhodlo vzorem projít třeba třicet hráčů. Jenže jaká je alternativa? Účast "za odměnu," za úspěchy v denním questu? Na tom něco je, jenže na druhou stranu tak dost hráčů přijde o někdy velice hezké zážitky, a navíc problém počtu se zcela neřeší (přes den mohou uspět všichni a jsme zase tam kde jsme byli). Tady už narážíme na věčný rozpor takovýchto her (a to už nesouvisí konkrétně s nočními questy) - snažíme se napodobit realitu, ale zároveň se snažíme si hrát. To si dost odporuje, život není hra, život je mrcha. Napodobíme-li věrně tu mrchu, bude to pro leckoho nepříjemné a dobré zážitky budou mít jen někteří, ti silní a/nebo šťastní. Což dost dobře nejde. Opakem je snažit se maximálně o blaho hráčů i za cenu výrazného narušení reálnosti. Letos jsem měl pocit, že se Pravda přiklonila výrazně ke druhé možnosti. Upřímně řečeno, míra ochrany blaha hráčů, nebo spíš pozitivity zážitků reálných lidí, mě letos trochu zarážela. V tomhle musím souhlasit s Lopem, že trocha soutěživosti a strachu o život na takovou hru patří. Ba dokonce to může zážitky ještě zlepšit. Otázka je jaká je vhodná míra, a není to otázka lehká. (BTW všiml si někdo, kolik procent hráčů skutečně nosilo tu bílou pásku (non-PvP mode)? Nestačil jsem to zaregistrovat, ale docela by mě to zajímalo...)
Když už jsem se zmínil o procházení vzorem, nemohu si odpustit dodat, že to byl jeden z nejhezčích závěrů hry, které jsem zažil. Atmosféra se skutečně podařila a technické provedení bylo výborné. Na něco takového se fakt nezapomíná... :-)
Nevyužitý potenciál?? Faktem je, že letos byla neuvěřitelná spousta organizátorů. Málokdy se stane, že je k dispozici více lidí, než je podle scénáře potřeba. Možná se to opravdu dalo využít lépe, možná ne, ale každopádně 1.) lepší než to takhle konstatovat by bylo říci, co se mělo udělat jinak, a nejlépe i jak; a 2) jelo se podle scénáře. "Lepší" využití zdrojů by předpokládalo změny podle aktuální situace, a to je riskantní - a náročné, i časově. A naplánovat to lepší využití předem nešlo, protože těžko mohl někdo vědět, že opravdu přijede tolik organizátorů.
A atmosféra... Jestli jsem to správně pochopil, naráží Lopo na to, že si hráči nehráli tolik, jak mohli; že hráli jen když byli mimo hrad, tedy v jakési "pracovní době." Fakt nemohu zasvěceně tvrdit, jak to skutečně bylo, ale nikdo učený z nebe nespadl a noví hráči se to musí nejdřív naučit. A to chce čas (a praxi). Večer je ovšem problém neexistence hospody - věc zhusta probíraná předem, při a asi i potom. Sice si myslím, že bavit by se lidé měli umět i bez lihu, ale řekl bych, že kdyby tam ten líh byl, "žila" by Pravda večer mnohem více, a právě to docela chybělo (ačkoliv zrovna já jsem nikdy nepatřil k těm, kdo si tohoto "života" hojně užívali, spíš jsem si "užíval" jen hluku z toho vzešlého). Jenže to má i špatné stránky - jednak provozní problémy a jednak záležitost večerky. Dost jsem o tom přemýšlel a nepřišel jsem na univerzálně vyhovující řešení - a nepřísluší mi tedy ani tvrdit, zda bylo lepší, když hospoda byla, nebo když nebyla.
Že se nestihlo oficiální ukončení byla opravdu docela škoda. Jenže co se s tím dalo dělat? V sobotu večer se to zkrátka moc protáhlo - ale stálo to za to - a než v neděli všichni vstali, byla půlka lidí pryč.
Každopádně za Pravdu díky a doufám, že příště bude zase a ještě lepší. Protože vždycky je co vylepšovat. Jen to chce trochu diplomacie :-)

... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu