Hledání
Archiv
Další články z rubriky
Kontakt

Survival in wilderness - základy teorie přežití

Pokud Vás tato problematika zajímá, máte možnost zúčastnit se přednášky o fyzikálních základech přežití doplněné zkušenostmi autora ze zimních pobytů na Aljašce. Povídání bude o životě v divočině při teplotách -45°C, o tom, že vše lze na základě vhodného fyzikálního modelu odhadnout (spočítat).

 Survival in wilderness - základy teorie přežití 

Lidstvo se v hojném počtu dožilo počátku 21. století aniž by potřebovalo nějaké teorie jak přežít. Časem si vytvořilo řadu postupů jak se chovat v jednotlivých situacích.

Nikoho jistě nepřekvapí, že nemusíme být zrovna specialisty na genetiku či porodnictví abychom byli schopni zplodit potomstvo. A když už se výsledek našeho snažení vyklube na svět, starostlivé okolí nás zahrne řadou dobře míněných rad jak se o ten uzlíček postarat. Mnohdy si tyto rady protiřečí. Člověk je naštěstí tvor odolný a vydrží toho velice mnoho.

V různých příručkách přežití jsou mnohdy tradované rady či postupy pouze formou obrázků bez dalšího vysvětlení. V praxi je pak jejich použitelnost často diskutabilní.

sieger_aljaska 

Osvojovat si znalosti a chápat tento svět lze dvojím způsobem. Buď tak jak to dělá většina lidí, chápat znalosti jako kuchařku, nebo poznat velice málo nejjednodušších přírodních zákonů. Chápeme-li poznání jako kuchařku, přistupujeme ke znalostem jako k navzájem nesouvisejícím jevům. Tak jak v kuchařce najdu řadu receptů na tvarohové, makové či povidlové buchty. Princip jak dělat těsto je však stejný a liší se to pouze v detailech. Stačil by přitom jeden recept na těsto s eventuelním dodatkem, že plnivo může být ...

Druhý způsob se může zdát náročnější, protože dává pouze obecné návody, které je nutno v konkrétní situaci dotvořit (aplikovat). Umožňuje však použít netradiční postupy, které mohou být dokonce v rozporu s obecně zavedenou kuchařkou. (Když je zima musíš se teple obléci.) Ono naopak správné řešení může být, že se svléknu, protože mě čeká fyzická zátěž a já se budu potit.
Základní pravidlo přežití je přitom jednoduché: Nepříčit se přírodním zákonům.

Pokud Vás tato problematika zajímá, máte možnost zúčastnit se přednášky o fyzikálních základech přežití doplněné zkušenostmi autora ze zimních pobytů na Aljašce. Povídání bude o životě v divočině při teplotách -45°C, o zemi velikosti Evropy, kde v létě žije 35000 lidí a celoročně 30000 medvědů, o tom, že vše lze na základě vhodného fyzikálního modelu odhadnout (spočítat).

sieger_aljaska

Přednáška bude doplněna diapozitivy a ukázkami výbavy pro pobyt v polárních krajích a dozvíte se například: 

- jak vypadá polární spacák vybavený 18ti teplotními čidly
- jakou mít teplotu ve spacáku, abychom se v noci neprobudili a proč
  hlavu nesmíme schovávat dovnitř 
- jak lze běhat po sněhu téměř bez oblečení a nezmrznout 
- jak lze dlouho hladovět a o kolik zhubneme 
- jak vařit v termosce 
- proč v létě, když se potíme, nemusíme pít tolik jak v zimě v mrazu 
- proč i v nejteplejších botech máme vždy sníh a led 
- jak nepřimrznout při jídle ke lžící a proč se nesmí pít alkohol 
- jak se propadnout do nezamrzlého potoka při -50°C a co je to
  overflow 
  ... a další 

Přednáška se koná ve čtvrtek 9.10.2003 v posluchárně 135 od 16,15 hodin, ČVUT fakulta elektrotechnická, Technická 2, Praha 6 - Dejvice (konečná metra A). Přednáší Ing.Ladislav Sieger, CSc.

 

 

Článek byl převzat ze světa outdooru. 

Zdenal

Outdoor, survival | datum02.10.03 | 2382x | Poslat e-mailem

... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu