Hledání
Archiv
Další články z rubriky
Kontakt

Dunajská delta 3.

Díl plný žab, pádlování a erotiky (?)

Kanál Litcov 20:00, 1.7.

Dneska jsme toho moc neujeli - vidím to tak na 12 km. Během plavby jsme potkali 3 želvy a jednu užovku, ale všichni nám zbaběle prchli. K večeru jsme narazili na pěkné místo pro souznění s přírodou. Nedaleké slepé rameno slibovalo množství žab, špendlíky třech druhů na druhém břehu a i moruše byly nedaleko. Každý zkoušel sehnat, co uměl a tak se nám po třech hodinách podařilo sehnat: 4 žáby, 1 velmi malý okounek, 3 kila špendlíků a 5 kilo orobince a jakutského chlebíčku. Posledně jmenovaný se podle příručky SPECNAZ velmi doporučuje, neboť obsahuje pro člověka všechny potřebné živiny a je lehce dostupný. V praxi se zpracovává kořen, který po uvaření chutná jako brambory. Po osekání listů a přebytečných částí nám z 5 kil zůstalo tak 250g. Žádný terno.

Jirka vymyslel, že se udělá polévka a musím říct, že jsem se na ni třepal. Teplá polívka mi fakt chyběla. Pavlovi se mezím podařil výborný mátový čaj - máty tam byly celé lány a sladkou chuť zajistily moruše. Kostka cukru by to ještě umocnila, ale to bych už asi chtěl moc.(jsem rád ,že se čaj vůbec dělal v čistém ešusu).

Během dne jsem opravil prak a zkoušel lovit. Žádná sláva - jednou jsem minul úplně, podruhé zmizela žába i s kamenem. Ale asi jsem zase minul.

Kanál u Sulimy, 2.7.

Vyspal jsem líp než minulou noc. Moskytiéru jsme postavili o něco lépe než posledně, ale i tak se k nám ty bestie dostali. Navíc přizvali diverzní skupinu mravenců, kteří sice nekousali, ale bezstarostně po nám běhali a rekognoskovali naše spacáky. Zdály se mi divoké sny a ve chvíli, kdy mě komáři opravdu štvali, hodil jsem si na hlavu Zdenálovu druhou moskytiéru a zase usnul. Zlatá Saleva, tu moskytiéru, co jsem koupil v Armyshopu, jsem ani netestoval - asi němečtí komáři mají mnohem větší sosáky, které neprojdou síťkou.

Ráno nás všechny překvapil Pavel s Jirkou, kteří měli už sbaleno, naloženo a chtěli nám ujet. Naštěstí je Aleš s lehkým spaním zachytil. I když se jim útěk nezdařil, pomohlo to alespoň našemu dřívějšímu odjezdu., neboť díky nim se vždy odjíždělo později než je domluveno.

Celý den byl ve znamení lovu a poučen předchozími nezdary, jsem testoval prak. První žabka zústala po zásahu peckou břichem vzhůru na hladině. Šup s ní do pytlíku... Na jednom příhodném místečku jsme potrénovali i klasický způsob chytání pomocí podběráku, který se ukázal asi 50x efektivnější. Bylo tu i super koupání a mě se podařilo udělat neco kompromitujících fotek. (animace)Potkali jsme nádherné jezero. Ano, i tohle je Dunajská Delta - úžasná rozlehlá vodní plocha s vlnami a větrem. Chvilku jsme pádlovali, ale pak jsme toho nechali, natáhli jsme se a proud nás unášel.Jakmile jsem otevřel po chvíli oči, byli jsme nedaleko břehu, ale samozřejmě jinde než jsme plánovali. Pořádně jsme zapádlovali a dojeli k malému kanálku odtékající z jezera. V kanálku jsme našli uložené vrše místních rybářů a tak jsme zkotrolovali jak to letos jde. Dva okouni a jeden karas nám vylepšili náladu a vyhlídky k večeři.Zakotvili jsme poblíž vesnice, kde se vyrazilo nakoupit vodu a chleba. Po předchozích zkušenostech jsme se Zdenálem ušklíbli, protože jsme už věděli, že vyslat Zemana bez dozoru pro vodu, je na dlouho. Aleš přislíbil, že dá jedno a vrátí se klidně bez Jirky. Když se ani Aleš delší dobu nevracel, hodili jsme chrupku na ukrácení chvíle. Po třech hodinách dorazili konečně všichni - potkali loňského známého rybáře Andreje a tak se zdrželi.

Těšil jsem se na bohatou večeři - měli jsme spoustu žab (tak ke 20), ryby a kolem bylo spousta jedlého zelení. Naučil jsem se zabíjet žáby (moje první zkušenost se zabíjením čehokoliv živého kromě komárů) a byl poučen v kuchání ryb a samozřejmě žabiček. Začalo mě to i bavit. Jirka ještě udělal dva ešáky polévky tzv. "Zemanova ze všeho" a na ráno slíbil ještě špenát z lebedy. Konečne pořádná hostina. Ryby nám dokonce zbyly k snídani.Aleš se nás zeptal, zda chceme opravdu absolvovat variantu Drsňák a nechal nám noc na rozmyšlenou. Trošku nás strašil, ale ujasnil pravidla hry. Můžeme požívat jen to, co jsme si přivezli, budeme jíst, co si sami ulovíme, sami si rozděláváme oheň atd. Ani jsme to se Zdenálem nějak nediskutovali - rozhodnuto bylo už dávno...

Kanál u Sulimy, 3.7.

Komáři tentokrát neprorazili Zdenálovu obranu a tak jsme se v klidu vyspali. Celým nadšením jsme ale padli do léčky. Bestie zakempovali přímo na moskytiéře a na každého, kdo vylezl ven společně zaútočili. Už to vypadalo, že vyjedeme tentokrát dřív, když jsme se s Alešem zapovídali o šermu. Povídaní jsme kombinovali z ukázkami, ukázky s příběhy a už to vypadalo, že ani neodjedem.

Pavel s Alešem jeli napřed, ale vzhledem k nedaleké vesnici jsme věděli, že se o ně nemusíme bát. Našli jsme sedět poblíž kanálu, kde opět popíjeli s Andrejem. Ten oplatil včerejší posezení čerstvými rybami a pochlubil se, že se zrovna vrací z odprodeje ryb. Ukázal nám svůj "rybářský lístek" na kterém bylo necelých 500 000 LEI. To byla odměna za dva dny lovení tří lidí. Asi si každý spočítá, jak to nese :(.

Posíleni nějakými oplatky, čokoládou, pivem jsme se vydali na cestu o které jsme ještě netušili jak bude dlouhá. Začalo to pravé cestování Deltou. Máte hrubý směr, odbočíte do menšího kanálu, který je docela zarostlý, hodinu pádlujete a dojde voda. Za všeobecného veselí přenesete lodě do kanálu většího, uhnete zase do jiného a když zjistíte, že míří do vyschlého jezera, pochopíte, že se bude pádlovat zpátky a ještě proti proudu. Cestu nám alespoň zpříjemnila kontrola další vrše, kde jsme našli chycenou želvu bahenní. Vypadalo to želví polévku, ale ačkoliv je Pavel ornitolog a brání vše co má peří před pekáčem, nám to zakázal a my ji museli pustit. Alespoň jsem se dozvěděl, jak takovou želvu donutit, aby vystrčila hlavu, aby ji člověk nezabíjel nehumálně, když je schovaná.Aleš nám tuhle část ještě docela zpestřil malým testem. Ve chvíli kdy jsme se prodírali docela zarostlým kanálem přijel k nám a pošeptal nám. Máte 30s na to, aby jste opustili loď. Hrklo ve mě a já ztratil nejmíň 3s nahazováním srdce. Další moje myšlenka vedla k tomu jestli stihneme za zbývajících 27s dojet ke břehu a vyložit, ale o tom zkouška asi nebyla a Zdenál vypadal, že spíš vezme něco do ruky a opustí loď. V dalších 5s jsem znechuceně koukal na zarostlý hnusný kanál, a přemýšlel jsem kolik je tady asi vody a jak se mi poplave s 100l loďákem. Asi špatně, ale co naplat - člověk alespoň pochopil jaká je výhoda mít více zavazadel. Mozek jel na plné otáčky a ve chvíli, kdy jsem se smířil s koupelí, nám Aleš řekl, že teď tohle není ideální místo a že si to nechá na jindy. Poděkoval jsem zpřáteleným bohům a slíbil pomstu.
Měli jsme toho za celý den už dost za sebou a pádlování proti proudu, ikdyž není silný, je docela opruz...

Kolem osmé hodiny jsme zakempovali u pěkné vodní křižovatky a já se strašně těšil na Andrejovi ryby. Aleš předvedl rozdelání ohně pomocí ocílky a pak ukázal jak se u nich doma dělá pořádný oheň. Potřebovali jsme spoustu popela na speciální pečení ryb a tak jsme udělali vatru, že by se na ni daly pálit čarodějnice i s celou rodinou.

Thajský způsob pečení se osvědčil - očištěné vykuchané ryby se položí přímo na uhlíky, po čase se okoření a dopeče. Mezi rybami byl i malý sumeček a já konečně pochopil, co je to dobré maso.

Rosnička Zdenál prorokoval, že pršet zase nebude, ale při pohledu na oblohu jsme byli tentokrát opatrnější. Pro jistotu jsem si připravil vybavení na nouzové spaní a zalehli jsme. První kapky deště mě bezpečně probudily, tak jsem nelenil a zbaběle opustil společné ležení. Naštěstí nepršelo moc a mě se podařilo postavit nouzový přístřešek i bez baterky jen za občasného blýskání. Musím si pořídit čelovku, vyloženě jsem ji Zdenálovi záviděl... Poté, co jsem nouzově zalehl, dal si sváču (železná zásoba je sice nedoknutelná, ale cítil jsem, že potřebuju doplnit energii) se Delta rozhodla, že mě ještě trochu potrápí. Začalo pořádně foukat a mě se utrhla kotvící šnůra. Po opravě jsem se těšil na zasloužený spánek. Tečkou za nocí byly už jen všude přítomní komáři, které jsem odrazil Zdenálovou malou moskytiérou ...

Lopo

Outdoor, survival | datum30.07.03 | 4469x | Poslat e-mailem

Diskuze:Dunajská Delta - zeptejte se na co chcete a my vám na co chceme odpovíme.

Články na podobné téma

Dunajská delta 4. - Krize (vyšlo 08.08.03)
Dunajská delta 2.- První dny (vyšlo 20.07.03)
Dunajská delta 1.- Cestování (vyšlo 13.07.03)
Dunajská delta - loučení (vyšlo 27.06.03)
Kurz přežití pro novináře 2006 (vyšlo 15.02.06)
... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu