Hledání
Archiv
Další články z rubriky
Kontakt

Iglu 2003 - část 1.

O tom, že postavit iglú není taková sranda asi nikdo nepochybuje a jak se to podařilo tenkrát nám?

Jak to vlastně začalo?

Jak asi někteří víte, minulý rok se trojice individuí pokusila v Říčkách v Orlických horách postavit iglú. To, že vyměření průměru by měl dělat někdo zodpovědný a na Casper, bohužel zjistili až po 5 hodinách práce, kdy iglú již dosahovalo úctyhodných 1,80m, ale mělo i stejný průměr. (zpětná několikahodinná analýza zjistila, že pro někoho je průměr "jako karimatka" a poloměr "jako karimatka" v podstatě stejná míra)
Že se takovémuto iglú už nedá postavit střecha přesvědčili i mě jakožto největšího optimistu, a tak jsem tuto tzv. Kouzelnickou věž proklel a šel si kopat "hrobeček". Že to byl tenkrát teprve začátek povedené taškařice, o tom zase jindy ... a tak zpět k letošku.

Agitace

Ve snaze překonat sami sebe a pokořit tak loňský triumf eskymácké architektury, jsme se rozhodli akci uspořádat znova a tentokrát ji i oživit dalšími účastníky. Zdenál se s plnou vervou ujal agitace a tak seznam pozvaných byl velmi dlouhý. Škoda, že jen seznam - možná, že jsme měli atraktivitu zvýšit ještě něčím pikantním, neboť se ukázalo, že nabídka přespání v iglú model 4+kk, nebyla tak lákavá, jak jsme čekali, a tak se seznam účastníků opět snížil na nezbytné minimum:

Lopo Casper
Zdenál

Příjezd

Morálně posíleni dobrým obědem v Rokytnici jsme vyrazili do Říček. 6 km není pro mariňáky žádná vzdálenost a tak nám cesta příjemně ubíhala lehce okořeněná diskusí o tom kolik je vlastně minimální hloubka sněhu na takovou stavbu (diskuse vznikla na základě letmého pohledu na okolní pláně, kde to vypadalo tak na oblevu). Já osobně jsem byl v depresi, neboť při poslední výpravě se mluvilo o 1,5m, o čemž se teď ani nezdálo. Jako rozumný argument se zvolilo 0.5 m, což prý je minimum. Za další hodinu, kdy jsme z běžkařské stopy dělali slušnou stezku pro pěší, jsme konečně došli i k místu, které nás minule tak pokořilo. Po naší stavbě už nebylo ani stopy a tak jsme se vrhli do práce. O tom, kde bude iglú stát a jak bude veliké jsme měli již od počátku jasno:

Tady stál... ... a byl asi takhle vysokej.

Stavba

Jak se ukázalo již minulý rok každý z nás se hodí k něčemu, a tak rozdělení úkolů bylo jednoduché: Zdenál je nejchytřejší - bude z něho vrchní stavitel, Casper je nejšikovnější - bude vyřezávat cihly ze sněhu, Lopo je lempl a tak bude nosit cihly...(zde není místo na hrdinství - minulý rok jsem si vyzkoušel všechna povolání a zjistil jsem, že u nošení cihel se toho dá nejméně pokazit).
O tom, že pracovní morálka byla od začátku vysoká a že jsme si všichni rovni, nejlépe potvrzuje následující foto:

Dělej něco, takhle tu budem týden.

Je pravda, že oběd v Rokytnici byl vynikající, ale to, že nám bude chybět ta hodina, jsme ještě netušili. Začali jsme stavět ve 14:10. Každý dělal, jak to nejlépe šlo, no a jak nám rychle rostl domeček vidíte sami:

15:48 17:04
17:32 17:49

všechny obrázky v plné velikosti

Lopo

Outdoor, survival | datum16.03.03 | 2050x | Poslat e-mailem

Diskuze:Zkusili jste si někdy postavit svoje iglů a přespat v něm?

Články na podobné téma

Iglu 2003 - část 2. (vyšlo 16.03.03)
Cesta za sněhem-Fotogalerie (vyšlo 20.01.04)
Cesta za sněhem-SMS zpravodaj (vyšlo 12.01.04)
Akce za rok 2003 - zúčtování (vyšlo 28.12.03)
Stavění ledových zámků 2004 (vyšlo 16.12.03)
... pokud jste dočetli až sem, tak máte u Ferdy červený puntík
Zprávy z golfu